Dörrar

Profilsystem 2074 säkerhetsdörr
Scandifasads Säkerhetsdörr 2074L är en enkeldörr med profildjup 74 mm och den är isolerad med 30 mm glasfiberarmerade polyamidlister. Säkerhetsdörren har anpassad karm och tröskel för dubbla tätningar runt hela dörrbladet.

Dörren utförs med fyllning av limmad sandwichpanel som kan förses med brevinkast, dörröga och nyckeltub. Dörren är avsedd som Säkerhetsdörr för ex lägenhetsdörr, förråd och hus med loftgångar.

  • Inbrottsskydd: kan fås i inbrottsskyddande klass 2 och 3, enligt ENV 1627
  • Ljud: uppfyller klass R'w 30 dB enligt SS 25267
  • U-värde: 1.4 W/m²K i dimension 1085×2085 mm.
Beslag
Aluminiumtrycke
Med samma ytbehandling som dörrbladet bibehålls materialkänslan.
Nyckeltub
Underlättar service när hyresgästerna är ute.
Dörröga
Håller objudna gäster utanför
Till loftgångsdörr 2074 används bladgångjärn, med hänsyn till den smala karmprofilen. Vid gångjärnen kompletteras bakkantsäkringar som är anpassade till vald inbrottsskyddsklass.

Dörr i inbrottskydd klass 2 används ett godkänt lås och i klass 3 används två godkända lås. Låsen ska vara godkända enligt EN 12209, Grade 5 eller SS 3522 klass 3.

Brevinkast i fyllningen får max vara 340×80 mm.

Bladgångjärn
Ytbehandlas lika som dörrblad för en bättre helhet.
Elevationer & Detaljer

Sök



Översikt

Extranät


Nyhetsbrev

Vänligen ange en korrekt e-postadress
Produkt- och branschnyheter från Scandifasad. Registrera er idag!

Nyheter

Nordbygg 2012

Efter ett lyckat 2011 medverkar Scandifasad även i år på Älvsjömässan Nordbygg. Årets nyheter: naturlig ventilation, fasadmodulenheter, entrédörrar med integrerade reklampaneler, foderbildande system, ljudabsorberande lameller, självkalibrerande dörrautomatik och isolerpaneler 10-16 & 32mm.

2012-03-15 - Läs mer

Fastighetsmässa i Ängelholm

Scandifasad deltar på Fastighetsmässa FASTIGHET 2012 - Hotel Erikslund, Ängelholm onsdagen den 8 februari 2012. Mässan är öppen mellan kl 17.30-21.00.

2012-01-19 - Läs mer

Nyheter Nordbygg 2010 - en succéhistoria

Nordbygg blev åter mycket givande med många nya som gamla kontakter. Vi vill tacka alla som visade intresse! Vi hoppas på ett långt och intressant samarbete.

2010-04-11 - Läs mer

Pressrelease

Efter ett lyckat 2009 medverkar Scandifasad även i år på Älvsjömässan Nordbygg. Årets nyheter: entrédörrar med integrerade reklampaneler, foderbindande system, ljudabsorberande lameller, självkalibrerande dörrautomatik

2010-02-14 - Läs mer

Pressrelease

Möt oss på Nordbygg Nordbygg är ett utmärkt forum för företag att introducera framtidens innovativa lösningar. Scandifasad medverkar i kommande mässa i samarbete med den senaste teknologins profilsystem av aluminium.

2009-07-20 - Läs mer

RSS feed RSS